Szczepionki: bezpieczne czy szkodliwe?

Babyhaler

Jeszcze na początku XX wieku hiszpanka przyczyniła się do większej liczby zgonów niż pierwsza wojna światowa. Na szczęście od tamtego czasu medycyna zanotowała ogromny postęp i dzięki jej osiągnięciom dziś wystarczy tylko jeden zastrzyk, by uchronić swój organizm przed wieloma niebezpiecznymi chorobami. Każde szczepienia wiąże się z ryzykiem, iż wystąpią reakcje poszczepienne, jednak są one łagodne i przemijające.

Nie ma naukowego potwierdzenia na to, że istnieje związek pomiędzy szczepieniami a ryzykiem zachorowania na np. autyzm, cukrzycę typu I czy stwardnienie rozsiane. Toczą się dyskusje na temat wpływu szczepień przeciwko śwince, odrze i różyczce na zwiększenie ryzyka zachorowania na autyzm.

U niektórych osób mogą jedynie wystąpić tzw. odczyny poszczepienne, rzadziej – działania niepożądane. Na podstawie badań różnego rodzaju stwierdzono brak związku pomiędzy szczepieniami a występowaniem chorób takich jak: stwardnienie rozsiane, które miałoby być wywoływane przez szczepionki przeciw WZW B cukrzyca insulinozależna, która powodowana miała być szczepionkami przeciw ospie, gruźlicy, różyczce, śwince oraz tężcowi zespół GBS – badania wykazały, że wystąpienie GBS po infekcji grypopodobnej jest dziesięć razy większe niż jako efekt podania szczepionki przeciw grypie Około 11 tysięcy przypadków dotyczących skutków ubocznych związanych z podaniem szczepionki jest zgłaszanych rocznie, a jeden procent tego to przypadki śmiertelne.

Liczby mogą być jeszcze bardziej zatrważające, gdyż szacuje się, że zaledwie 10% przypadków tego typu jest zgłaszanych. Większość polskich lekarzy nie wie, jak wyglądają karty, które należy wypełnić w przypadku wystąpienia powikłań. Można więc stwierdzić, że szczepionki w jakimś stopniu przyczyniają się do zachorowań i śmierci.

.