Szczepienia dzieci

Zalecanie niektórych szczepień wynika z tego, że Ministerstwo Zdrowia nie jest w stanie sfinansować bezpłatnych szczepień wszystkich dzieci. Eksperci radzą podawanie dzieciom szczepionek zalecanych w miarę możliwości finansowych. Pneumokoki czy meningokoki powodują choroby, przeciw którym szczepienia nie figurują w kalendarzu szczepień obowiązkowych, jednak powodować mogą fatalne w skutkach rezultaty. Wiele dzieci przechodzi ospę łagodnie, niestety dla niektórych może skończyć się ona tragicznie. Zanim wprowadzono szczepionkę, wiele dzieci trafiało do szpitala z poważnymi powikłaniami jak np. zapalenie płuc czy poważne infekcje skórne. Ważne by przyjąć szczepionkę przeciw ospie w wieku dziecięcym, ponieważ w przeciwnym razie pojawia się ryzyko zachorowania w wieku dorosłym, co wiąże się z wystąpieniem bardzo poważnych komplikacji.

Alergia nie jest przeciwwskazaniem dla szczepień, które powinny odbywać się zgodnie z kalendarzem szczepień. Tylko w okresie zaostrzenia objawów lub natężonego występowania alergenów należy się wstrzymać. Należy zachować szczególną ostrożność podając szczepionki dziecku, które nie toleruje białka kurzego, ponieważ jest ono bazą niektórych szczepionek. W dwóch pierwszych dobach po podaniu szczepionki mogą wystąpić niepożądane reakcje, jak np. zaczerwienienie, opuchlizna czy bolesność w miejscu nakłucia, jednak nie są one niebezpieczne i szybko mijają. W celu ich złagodzenia można stosować okłady z sody oczyszczonej. Nie ma zagrożenia, że dziecko zachoruje na chorobę, na którą właśnie zostało zaszczepione, gdyż cząstki bakterii czy wirusów wykorzystywane w szczepionkach nie posiadają zdolności do zarażania, więc nie ma ryzyka zachorowania.

Dziecko może zostać zaszczepione kilkoma szczepionkami jednocześnie. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy rodzice zdecydują się na podanie dziecku wraz z obowiązkową, również zalecane szczepionki. Nie stanowi to zagrożenia dla dziecka, w każdym jednak przypadku należy dokonać zastrzyku w inne miejsce, obowiązkowo używając oddzielnych strzykawek. Nie ma żadnych dowodów naukowych, że jakakolwiek szczepionka może wywoływać tak poważne powikłania jak autyzm, ADHD, cukrzycę, SM, zapalenie wątroby. Andrew Wakefield, autor tej hipotezy, został pozbawiony prawa do wykonywania zawodu. Ta teoria została wymyślona w celu wymuszenia środków finansowych od firm farmaceutycznych. Zbadano, iż fakt podawania szczepionek nie wpływa w żaden sposób na liczbę dzieci chorych na autyzm, zwłaszcza w świetle najnowszych badań stwierdzających, iż autyzm to choroba genetyczna.

.