Kontrowersje wokół tiomersalu

Tiomersal jest stosowany w produkcji szczepionek. Zawiera etylen rtęci, któremu przypisuje się powodowanie niektórych chorób neurologicznych.

Badania nie wykazały żadnego dowodu na toksyczność tiomersalu, jednocześnie komitet WHO zajmujący się bezpieczeństwem szczepionek rekomenduje wytwarzanie szczepionek pozbawionych rtęci. Związek ten jest obecny w dwóch szczepionkach dostępnych w Polsce: przeciw WZW oraz krztuścowi, błonicy i tężcowi, a od dawna stosuje go przemysł kosmetyczny.

Badania udowodniły, że dziecięcy organizm skutecznie go wydala. Niektóre źródła wskazują na pomyłkę wynikającą z podobieństwa nazw, gdyż to związek metylortęci jest niebezpieczny, ale on nie znajduje się w żadnej ze szczepionek.

Związek ten jest obecny w dwóch szczepionkach dostępnych w Polsce: przeciw WZW oraz krztuścowi, błonicy i tężcowi, a od dawna stosuje go przemysł kosmetyczny. Badania udowodniły, że dziecięcy organizm skutecznie go wydala.

Niektóre źródła wskazują na pomyłkę wynikającą z podobieństwa nazw, gdyż to związek metylortęci jest niebezpieczny, ale on nie znajduje się w żadnej ze szczepionek..